Grupa Gardy – zaproś je do swojego ogrodu!
Gardy: nowa grupa odmianowa. Są to odmiany średniokwiatowe o wesołych, pastelowych kwiatostanach z oczkiem. Nadają się do uprawy sterowanej w doniczkach, ale także, jak wykazały badania przeprowadzone na Politechnice Bydgoskiej – zimują w gruncie w strefie 6b. Cechy mrozoodporności zostały wprowadzone wraz z genomem jednego z komponentów rodzicielskich krzyżówek: Chrysanthemum rubellum. Potencjał tej grupy odmianowej wiąże się z dwojakim wykorzystaniem i formą sprzedaży – jako roślin ozdobnych doniczkowych oraz po przesadzeniu – jako bylin ogrodowych zimujących w gruncie. Grupa Gardy to chryzantemy o półpełnych i pojedynczych kwiatostanach średniej wielkości i pastelowych barwach. Wyróżniają się dobrym krzewieniem i małą lub średnią siłą wzrostu w doniczce (20-30 cm), po przesadzeniu do gruntu osiągają wysokość do 50 cm. W gruncie, w zależności od odmiany, kwitną od początku października do pierwszych przymrozków.
Politechnika bygdoska
Salmon Gardy
Reakcja fotoperiodyczna: 7 tygodni
Odmiana o pięknych, pojedynczych kwiatostanach o niespotykanej, łososiowej barwie, średnia siła wzrostu, w gruncie dorasta do 30 cm, tworzy kształtne, krępe, kuliste formy
Politechnika bygdoska
Pipe Gardy
Reakcja fotoperiodyczna: 5-6 tygodni
Odmiana o intensywnie żółtym, półpełnym, łyżeczkowym kwiatostanie i małej sile wzrostu – kompaktowa w doniczce oraz w gruncie 10-20 cm, kwitnie najwcześniej z wszystkich Gardy. Stanowi doskonałe uzupełnienie niskich rabat.
Politechnika bygdoska
Creamy Gardy
Reakcja fotoperiodyczna: 7 tygodni
Odmiana o jasnożółtym kwiatostanie, pojedyncza, cechuje ją mała siła wzrostu w gruncie (do 30 cm).
Politechnika bygdoska
Pinky Gardy
Reakcja fotoperiodyczna: 6 tygodni
Odmiana o kwiatostanie pojedynczym, jasnoróżowym, intensywnie pachnącym i zwabiającym owady. W gruncie dorasta do 50 cm. Odmiana w trakcie badań w COBORU.